Hoppa till sidans innehåll

Seriespel (plus slutspel och kval) veteran div 1, veteran div 2 och öppen klass div 2, svenska cupen och hallsvenskan


För 2019 har årsmötet valt Michael Uppström som UK. Ersättare och bollplank är Christer Larsson.

 

Hallsvenskan, div 1, lördag 9 februari, Helsingborg

Tommy L, Klas N, Kerstin U, Mike N och Mike U

 

Hallsvenskan div 4 B, lördag 9 februari, Helsingborg

Rune E, Benny A, Flemming I, Kristina W, Christian

 

Hallsvenskan, div 1, lördag 12 januari, Helsingborg

Tommy L, Michael N, Michael U, Tobbe P och Lilian K.

 

Hallsvenskan div 4 B, lördag 12 januari, Helsingborg

Terje (lagledare), Kent, Flemming, Kristina W och Puma.

 

 

Hallsvenskan, div 1, lördag 3 november, Tyringe

Terje Nordborg (lagledare), Miichael Nilsson, Michael Uppström, Christer Svensson, Kerstin Uppström.

 

Hallsvenskan div 4 B, lördag 3 november, Tyringe

Jan Ohlin (lagledare), Benny Andersson, Jan Scherman, Kristina Wik, Ing-Marie Andrén.

 

Hallsvenskan, div 1, lördag 13 oktober, Helsingborg

Följande medlemmar är uttagna: Terje Nordborg (lagledare), Michael Nilsson, Klas Nilsson, Lilian Karlsson, Tommy Ljungkvist.
Hallsvenskan div 4 B, lördag 13 oktober, Malmö
Följande medlemmar är uttagna: Roland Bengtsson (lagledare), Jan Scherman, Jan Ohlin, Benny Andersson, Ing-Marie Andrén, Kristina Wik. 

Kval till elitserien veteran, lör-sön 8-9 september, Falkenberg

Följande medlemmar är uttagna: Michael Uppström, Johnny Persson, Sven Jönhede, Christer Svensson, Roland Bengtsson, Christer Larsson, Leif Ljungsryd och Ronny Björkman.

Kval till div 2 södra öppen klass, lör 8 september, Falkenberg

Följande medlemmar är uttagna. OBS endast lördag, tre matcher: Birgitta Morau, Terje Nordborg, Michael Nilsson, Klas Nilsson, Tommy Ljungkvist, Dennis Paulsson och Kerstin Uppström.

 

Veteran elit, lör-sön 11-12 augusti, Lindome

Följande medlemmar är uttagna att spela andra sammandraget i veteran elit i Lindome den 11-12 augusti: Michael Uppström, Johnny Persson, Rune Elisson, Christer Svensson, Roland Bengtsson, Christer Larsson, Leif Ljungsryd och Ronny Björkman.

Veteran div 2, lör-sön 11-12 augusti, Malmö

Följande medlemmar är uttagna att spela andra sammandraget i veteran div 2 i Malmö den 11-12 augusti: Erik Nilsson, Ing-Marie Andrén, Benny Andersson, Birgitta Morau, Kristina Wik, Terje Nordborg, Birgit Olsson, Jan Ohlin (lör), Lilian Karlsson (sön).

Öppen div 3, lör-sön 11-12 augusti, Malmö

Följande medlemmar är uttagna att spela andra sammandraget i öppen div 3 i Malmö den 11-12 augusti: Tommy Karlsson, Dennis Paulsson, Tommy Ljungkvist, Kerstin Uppström, Gissele Christensen, Klas Nilsson,  Lisbeth Källström (lördag), Palle Olsen (lör) och Michael Nilsson (sön).

 

Veteran elit, lör-sön 16-17 juni, Skogsvallen, Eskilstuna

Följande medlemmar är uttagna att spela första sammandraget i veteran elit i Eskilstuna den 16-17 juni: Michael Uppström, Christer Svensson, Rune Elisson, Roland Bengtsson, Johnny Persson och Ronny Björkman.

Veteran div 2, lör-sön 16-17 juni, Gröningen, Helsingborg

Följande medlemmar är uttagna att spela första sammandraget i veteran div 2 den 16-17 juni: Erik Nilsson, Ing-Marie Andrén, Benny Andersson, Kristina Wik, Birgit Olsson, Birgitta Morau och Dennis Paulsson.

Öppen klass div 3, lör-sön 16-17 juni, Bouletoftahallen, Malmö

Följande medlemmar är uttagna att spela första sammandraget i öppen klass div 3: Michael Nilsson, Tommy Karlsson, Leif Ljungsryd (söndag), Jan Ohlin, Kenth Svensson, Lisbeth Källström, Johnny Strömberg (lördag), Lilian Karlsson.

 

Svenska cupen damer, lördag 27 januari

Följande medlemmar är uttagna att spela grundomgången i Bouletoftahallen i Malmö: Birgitta Morau, Birgit Olsson, Lilian Karlsson och Ing-Marie Andrén.

Hallsvenskan, div 2, lördag 10 februari

Här är laget som ska spela i femte och sista sammandraget i Getingboet i Tyringe: Kristina Wiik, Terje Nordborg, Klas Nilsson, Tommy Ljungkvist och Michael Nilsson.

Hallsvenskan, div 2, lördag 13 januari: 

Här är laget som ska spela i fjärde sammandraget i Jutan i Helsingborg: Ronny Björkman, Ib Christensen, Lilian Karlsson, Birgitta Morau, Michael Nilsson, Dennis Paulsson och Michael Uppström. 

2017

Hallsvenskan, div 2, lördag 2 december:

Här är laget som ska spela i tredje sammandraget i Bouletoftahallen i Malmö: Tommy Karlsson, Klas Nilsson, Kristina Wiik, Benny Andersson, Michael Nilsson, Roland Bengtsson och Tommy Ljungkvist. 

Hallsvenskan, div 2, lördag 4 november:

Här är laget som ska spela andra sammandraget i Jutan i Helsingborg: Bill Jakobsson, Jan Ohlin, Dennis Paulsson (lagledare), Marianne Lilja Nilsson, Anders Tapper, Jaime Higa och Kenth Svensson. 

Hallsvenskan, div 2, lördag 14 oktober:

Här är laget som ska spela i premiären i Jutan i Helsingborg: Terje Nordborg, Kristina Wiik, Michael Nilsson, Klas Nilsson, Tommy Ljungkvist, Roland Bengtsson och Birgit Olsson.

Svenska cupen (V55) 7 oktober:

Följande medlemmar är uttagna till grundomgången i Varberg:

Jaime Higa, Marianne Lilja Nilsson, Sven Jönhede, Rune Elisson, Anders Tapper och Dennis Paulsson (lagledare). Reserv på hemmaplan: Terje Nordborg.

Svenska cupen (V65) 7-8 oktober:

Följande medlemmar är uttagna till grundomgången i Malmö:

 

Roland Bengtsson (lagledare), Birgitta Morau, Kenth Svensson, Ib Christensen, Benny Andersson och Jan Ohlin. Reserv på hemmaplan: Tommy Ljungkvist.

 

Kval och seriespel 9-10 september.

Följande medlemmar är uttagna till kval till elitserien i Linköping:

Matts Lindén, Bill Jakobsson, Michael Uppström (lagledare), Jaime Higa, Roland Bengtsson, Christer Larsson, Ronny Björkman och Klas Nilsson.

Följande medlemmar är uttagna till div 2 veteran i Malmö:

Christer Svensson (lagledare), Erik Nilsson, Ib Christensen, Benny Andersson, Marianne Lilja Nilsson, Johnny Persson, Jan Ohlin, Birgitta Morau (lördag) och Terje Nordborg (söndag). 

 

Seriespelet 19-20 augusti.

Följande medlemmar är uttagna till div 1 veteran i Halmstad:

Matts Lindén, Bill Jakobsson, Michael Uppström (lagledare), Jaime Higa, Roland Bengtsson, Leif Ljungsryd, Christer Larsson och Ronny Björkman.

Följande medlemmar är uttagna till div 2 öppen klass i Halmstad:

Dennis Paulsson (lagledare), Klas Nilsson, Tommy Ljungkvist, Rune Elisson, Anders Håkansson, Mikael Kjellberg, Anders Tapper och Terje Nordborg.

Följande spelare är uttagna till div 2 veteran i Norra Åsum:

Christer Svensson (lagledare), Jan Ohlin, Åke Landgren, Benny Andersson, Ib Christensen, Marianne Lilja Nilsson, Kenth Svensson och Gissele Christensen.

 

Seriespelet 17-18 juni.

Följande medlemmar är uttagna till div 1 veteran i Borås:

Matts Lindén, Bill Jakobsson, Michael Uppström (lagledare), Jaime Higa, Roland Bengtsson, Leif Ljungsryd, Christer Larsson (bitr lagledare) och Ronny Björkman.

Följande medlemmar är uttagna till div 2 öppen klass i Borås:

Dennis Paulsson, Tommy Ljungkvist, Michael Nilsson (lagledare), Birgitta Morau, Rune Elisson, Johnny Persson och Anders Håkansson.

Följande spelare är uttagna till div 2 veteran i Malmö:

Tommy Karlsson, Christer Svensson (lagledare), Terje Nordborg, Ib Christensen, Erik Nilsson, Ing-Marie Andrén, Marianne Lilja Nilsson och Kent Svensson.

 

Hallsvenskan 2016-17

Dennis Paulsson tar ut lagen.

Följande medlemmar är uttagna till femte och sista sammandraget i Hallsvenskan i Tyringe lördag den 11 februari.

Div 3: Bill Jakobsson (lagledare), Jan-Erik Fhärm, Michael Uppström, Kristina Wiik, Helen Peller och Kenth Svensson. Reserver: Roland Bengtsson, Ronnie Sjöberg, Rune Elisson.

Följande medlemmar är uttagna till femte och sista sammandraget i Hallsvenskan i Malmö lördag den 11 februari.

Div 4 B: Leif Ljungsryd (lagledare), Tommy Karlsson, Anders Tapper, Christer Larsson och Bigitta Morau. Reserver: Ing-Marie Andrén och Tommy Ljungkvist.

Följande medlemmar är uttagna till fjärde sammandraget i Hallsvenskan i Helsingborg lördag den 14 januari.

Div 3: Anna Draca, Bill Jakobsson, Åke Landgren, Mats Lindén, Michael Nilsson, Michael Uppström, Kristina Wiik. Reserver: Roland Bengtsson, Marianne Lilja Nilsson

Följande medlemmar är uttagna till fjärde sammandraget i Hallsvenskan i Helsingborg lördag den 14 januari.

Div 4 B: Benny Andersson, Tommy Ljungkvist, Birgit Olsson, Dennis Paulsson (lagledare), Kenth Svensson, Anders Tapper, Kerstin Uppström. Reserv: J-E Fhärm, Helen Peller

Följande medlemmar är uttagna till tredje sammandraget i Hallsvenskan i Tyringe lördag den 26 november.

Div 3: Bill Jakobsson, Christer Svensson, Klas Nilsson, Roland Bengtsson, Marianne Lilja Nilsson, Kristina Wiik och Dennis Paulsson (lagledare). Reserv: Kenth Svensson.

Följande medlemmar är uttagna till tredje sammandraget i Hallsvenskan i Malmö lördag den 26 november.

Div 4 B: Anders Tapper, Tommy Karlsson, Jan Scherman, Terje Nordborg, Helen Peller och Leif Ljungsryd (lagledare). Reserv: Birgit Olsson och Rune Elisson.

Följande medlemmar är uttagna till andra sammandraget i Hallsvenskan i Åstorp lördag den 5 november.

Div 3: Anna Draca, Marianne Lilja Nilsson, Åke Landgren, Mats Lindén, Michael Nilsson, Kenth Svensson och Michael Uppström. Res. Dennis Paulsson (lagledare) och Terje Nordborg.

Följande medlemmar är uttagna till andra sammandraget i Hallsvenskan i Helsingborg lördag den 5 november.

Div 4 B: Birgit Olsson, Kerstin Uppström, Rune Elisson, Jaime Higa, Tommy Ljungkvist, Klas Nilsson och Ronnie Sjöberg. Res. Jan Scherman och Benny Andersson. Ingen lagledare utsedd ännu.

Följande medlemmar är uttagna till första sammandraget i Hallsvenskan i Malmö lördag den 22 oktober.

Div 3: Klas Nilsson, Michael Nilsson, Helen Peller, Anders Tapper, Roberto Tirone, Kristina Wiik och Dennis Paulsson (lagledare).

Div 4 B: Benny Andersson, Gun Holst, Jaime Higa, Bengt Liljekvist, Tommy Ljungkvist, Mats Roskvist och Christer Svensson.

Uppdaterad: 07 SEP 2018 19:55 Skribent: Dennis Paulsson

 Ange alt-text här.

Quatre Boule är en del i Malmö Bouleallians.

Till MBA:s hemsida.

 

Quatre Boule på Facebook  

 

Bildresultat för vädersymboler

Vädret i Malmö

Bildresultat för youtube logga

Se boulefilmer från Youtube.

 

Postadress:
Quatre Boule Sällskapet - Boule
Birgitta Morau, Bettina Olssons väg 10
21837 Bunkeflostrand

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info